در این مطلب می خواهیم درباره پوشش نانو محافظ سنگ صحبت کنیم و به آن بپردازیم.

پوشش نانو محافظ سنگ چیست؟

 

پوشش نانو به معنی واقعی کلمه یک فیلم پلیمری پلاستیکی شفاف نوری خیلی نازک می باشد که با سطحی به ضخامت درست اتم ها در سطح سنگ پوشانده می گردد. پوشش های نانو با نانو متر یا یک میلیاردم متر اندازه گیری می گردد و تماما بدون مشاهده بوده و حتی در صورت لمس قابل تشخیص نمی باشند.

 

پوشش نانو محافظ سنگ به لطف ترکیب نور و فوتوکاتالیست قادر می باشد مواد آلی را در سطح خود اکسید کند. این پوشش برای بیشتر شدن مقاومت سنگ در مقابل آلاینده ها، رشد بیولوژیکی و شرایط مختلف آب و هوایی استفاده می شود. پوشش نانو تماما ایمن باشد و هیچ نوع ماده شیمیایی مضر و ترکیب آلی فرار ندارد.

پوشش نانو محافظ سنگ | نانو سنگ | سنگ نانو

نحوه کارکرد پوشش نانو محافظ سنگ

 

زمانی سطح سنگ را آغشته به پوشش محافظ نانو می کنید، اتم های کوچک آن همه منافذ را پُر می کنند. حتی اگر سطح سنگ بسیار صاف باشد، هنوز دارای حفره های ریزی می باشد. حتی ماده ای مثل شیشه، زمانی که زیر میکروسکوپ قرار می گیرد، منافذ ریزی در ساختارش مشاهده می شود.

 

منافذ ریز در متریالی مثل سنگ به وفور دیده می شود. منافذ هرنوع آلودگی و ذره های آب را جذب می کنند که در انتها موجب کثیفی شده و در بلند مدت منجر به خرابی ظاهر سنگ و کاهش مقاومت آن می شود.

 

از آنجا که ذرات نانو خیلی کوچک هستند، به آسانی در همه این منافذ جای می گیرند و با پر کردن منافذ از نواقص جلوگیری می کنند. حتی پوشش نانو محافظ سنگ موجب صافی و یکنواختی سطح سنگ نگه می شود، به شکلی که در زیر میکروسکوپ سطح سنگ به طور باورنکردنی صاف دید و منافذ آن به شدت کاهش پیدا کرده است.

پوشش نانو محافظ سنگ | نانو سنگ | سنگ نانو

پوشش نانو محافظ سنگ

 

پیوند ذره های نانو با سطح سنگ موجب می شود آب، خاک، روغن و چربی از منافذ دور شوند. به این صورت سنگ ظاهر تمیز خود را حفظ می کند. این رخداد اکثرا به «اثر نیلوفر آبی» مشهور می باشد؛ این فناوری نخستین بار زمانی که دانشمندان به یک دسته گل نیلوفر نگاه کردند کشف شد.

 

گل نیلوفر آبی برگ های خود را به صورت کامل تمیز نگه می دارد. گرد و غبار و خاک تنها روی برگ ها می نشیند (فاقد آنکه در درون منافذ برگ نفوذ کند) و بعد هر وقت که باران می بارد، دانه های آب از روی برگ ها جدا می گردد و گل نیلوفر آبی را به صورت تمیز نگه می دارند. این فرایند دقیقاً عملکرد کار پوشش نانو محافظ سنگ را نشان می دهد.

 

اهمیت پوشش نانو محافظ سنگ

 

پوشش نانو دارای استفاده از ویژگی گوناگونی آن به عنوان یک محصول فوق آبگریز می باشد. چنین ویژگی موجب بیشتر شدن مقاومت در مقابل لک، آلودگی و رطوبت می شود. از روش چنین ویژگی های، سطوح حاوی فرمولاسیون های نانو ضد آب خواهند بود.

 

قرار گرفتن در برابر آب و رطوبت می تواند بر ساختار کلی نمای سانگی تأثیر بگذارد. برای دستیابی به خاصیت‌های ضد آب و ضد آلودگی، استفاده از پوشش نانو محافظ سنگ در اصل یک انتخاب هوشمندانه می باشد که کیفیت و دوام بیشتری را به ساختار کلی نما می بخشد.

پوشش نانو محافظ سنگ | نانو سنگ | سنگ نانو

سنگ نانو

 

برای ساختمان های تجاری و اداری با اهمیت است که نمای ساختمان در هر زمان از شبانه روز تمیز باشد. تمیزی نمای ساختمان برای این کسب و کارها می تواند در هویت برند آنها بسیار با تاثیر باشد. ساختمان ها و فضاهای تمیز همیشه در ذهن مردم می نشیند!

 

در سطح بزرگ، نمای ساختمان های یک شهر هر چه قدر تمیز و پاکیزه باشند، بهتر می توانند مردم را به خود جذب کنند. این اهمیت بسیار ویژه ای در شهرهای آلوده ای مثل تهران، می تواند به تولید حس مثبت مردم با شهر و رونق گردشگری داخلی و خارجی کمک بسیاری کند.

 

اسپری نانو سنگ

ویژگی های اسپری نانو سنگ

 

مشخصات پوشش نانو محافظ نمای سنگی شامل موارد زیر است:

 

 •     آبگریز و اولئوفوبیک عالی
 •     اثر تمیزکاری قوی و آسان در رابطه با رسوبات آلودگی هوا
 •     پیوند قوی بین لایه نانو و سطح سنگ
 •     مقاوم در برابر شستشوی فشار
 •     خود سخت شوندگی در دمای اتاق
 •     محصولی سبز برای محیط زیست
 •     راندمان عالی با مصرف کم
 •     عدم نفوذ رنگ به لایه های سنگ
 •     مقاومت در برابر درجه حرارت بالا
 •     مقاومت مطلق در برابر سرما
 •     پیشگیری از آسیب هوا
 •     کاهش رشد خزه و قارچ ها
 •     طول عمر بالا

 

فواید پوشش نانو محافظ سنگ

 

مزایای پوشش نانو محافظ سنگ عبارتند از:

سرمایه گذاری بلند مدت

 

پوشش های نانو سرمایه ای است که در صورت استفاده منظم در مدت طئلانی به صرفه جویی در هزینه های نظافت و تعویض نمای سنگی ساختمان کمک می کند. این خصوصیت به ویژه برای ساختمان های مهم که به اهمیت تمیز بودن نما توجه ویژه ای دارند، یک خاصیتی بالقوه برای کنترل هزینه ها می باشد.

پوشش نانو محافظ سنگ | نانو سنگ | سنگ نانو

آسانی در تمیز کردن

 

پوشش نانو روند تمیز کردن نما را آسانتر کرده است، به شکلی که سطوح در مقابل آلودگی مقاوم می شوند پس تلاش برای تمیز کردن به شکل قابل توجهی کاهش می یابد و نمای ساختمان برای زمانی طولانی ظاهری تمیز را به خود حفظ می کند.

 

عدم جذب روغن و چربی

 

با استفاده از پوشش نانو محافظ سنگ، روغن و چربی به منافذ سنگ نفوذ نمی کنند و بقایایی از خود به جای نمی گذارند. پس می توان روغن و چربی را به آسانی از روی سطح نما پاک کرد.

 

جلوگیری از گسترش ترک

 

هر حفره ریز در سطح سنگ می شود به یک حفره بزرگ تر پس ترک و تخریب نهایی سنگ منجر شود. پوشش نانو با پُر کردن منافذ موجب جلوگیری از ایجاد و گسترش ترک ها می شود.

 

جلوگیری از نفوذ رطوبت

 

جذب آب یکی از مهمترین عوامل در تخریب سنگ می باشد. ولی پوشش ها نانو شرکت پارس پوشش به خاطر آنکه 100 درصد ضد آب و عایق رطوبت است، می شود از پایداری سنگ را در برابر شرایط آب و هوایی گوناگون تضمین کند.

عدم شوره زدن نما

 

یکی از مزیت های مهم پوشش نانو محافظ سنگ، زدودن هر نوع شوره از روی نما است. با اینکه در نمای آجری این مشکل وجود دارد ولی شوره زدن در نمای سنگی نیز دیده می گردد. دلیل عمده این نقص به دلیل وجود نمک در محلول آب است.

 

دیگر جوانب مثبت پوشش محافظ سنگ عبارتند از:

 

پایداری سنگ را در برابر سرما و یخ زدگی افزایش می دهد.

حالت طبیعی سنگ را حفظ می کند (تغییری در ظاهر سنگ ایجاد نمی کند).

به طور مؤثری سنگ را در برابر رشد قارچ سبز محافظت می کند.

از سطوح در برابر باکتری ها محافظت می کند.

به سطوح سنگی اجازه می دهد نفس کشیدن می دهد.

در برابر باران های اسیدی و قلیایی مقاوم است.

بدون بو و بدون رنگ است.

برای انواع سنگ های ساختمانی قابل استفاده است.

در برابر اشعه فرابنفش خورشید (UV) مقاوم است.

برای سلامتی بی ضرر است.

برای محیط زیست بی ضرر است.

اثر معجزه آور خود را بیش از 15 سال حفظ می کند.

قیمت پوشش نانو محافظ سنگ

 

هزینه های یک ساختمان با نمای سنگی در طول 15 سال به قدری می تواند زیاد باشد که بسیاری افراد را به این نتیجه می رساند که تمیز کردن نما را باید هر چند سال انجام دهند؛ اما این فکر درستی نیست! زیرا عدم تمیز کردن نما در بلند مدت باعث تخریب نمای سنگی و کاهش طول عمر آن می شود. در حقیقت، افراد باید هزینه چند برابری را برای تعمیر و نگهداری نمای ساختمان کنند.

 

از این رو، قیمت پوشش نانو برای نمای سنگی ساختمان راه حلی مقرون به صرفه است. تنها با یک بار خرید پوشش نانو محافظ سنگ می توان برای سال ها از تمیزی و سلامت نمای ساختمان مطمئن بود. این مهم در بلند مدت قابل درک است، زمانی که هزینه های نظافت و تعمیر و نما به حداقل مقدار خود می رسند.

 

کلام آخر

 

پوشش نانو محافظ سنگ راهکاری فوق العاده برای ساخت و ساز مدرن است. سازندگان و کارفرمایان حوزه ساختمان می توانند با تهیه این محصول، نمای سنگی بنای خود را برای سال ها تمیز و سالم نگه دارند. اکنون باید پا در روندهای جدید محافظت نما گذاشت تا شاهد زیبایی و طراوت هر چه بیشتر ساختمان های شهر بود.

 

 

برای حمایت از ما و دیدن نمونه کار های بیشتر مارا در شبکه های مجاز هم دنبال کنید:

اینستاگرام / آپارات