گچ نانو

ضدآب کننده ها از محصولات مدرن حاصل از فناوری نانو هستند که برای ضد آب کنندگی سطوح مختلفی مثل گچ، مصالح ساختمانی مختلف و ام دی اف به کار می روند. پوشش نانو ضد آب کننده به خوبی در آب قابل حل بوده و آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند.

 

فناوری نانو برای گچ می تواند تا عمق چند میلی متر به درون سطوح گچی با بتون نفوذ کند و یک لایه ضد آب یکپارچه و غیرقابل نفوذ در برابر رطوبت و نشتی ایجاد نماید. استفاده از گچ نانو علاوه بر ایجاد گچ ضد آب می تواند به سطوح نما قابلیت تنفس نیز بدهد. در این صورت از نفوذ آب به درون نما و سازه جلوگیری می شود ولی بخار آب می تواند از نما خارج گردد. در این مقاله شما را با ویژگی ها و روش اجرای گچ نانو آشنا می کنیم.

رنگ نانو برای نمای سیمان

 

 

ویژگی های پوشش نانو برای گچ

این پوشش های ضد آب به خصوص استفاده از آن ها برای نماهایی که از جنس گچ هستند بسیار اهمیت دارد. گچ ضد آب به دلیل داشتن خواص و ویژگی های منحصر بفرد می تواند مزایای فراوانی را برای نما داشته باشد. در ادامه به مهم ترین ویژگی های گچ نانو اشاره می کنیم.

 

  • نفوذ گچ نانو به داخل منافذ نما بدون گرفتگی و حفظ فرآیند تنفس و خارج شدن بخار آب
  • خاصیت ضد آب، ضد رطوبت و مویینگی در گچ نما
  • نانو برای گچ بی رنگ بوده و بعد از خشک شدن روی نما تغییر رنگ ایجاد نمی کند.
  • گچ نانو غیر سمی بوده و در آب قابل حل است.
  • کاهش مصرف آب برای تولید بلوک های گچی

اهمیت استفاده از گچ نانو در مصالح ساختمانی

در حال حاضر برای انواع سطوح با جنس های متفاوت مثل سیمان و بتن، گچ و حتی سطوح رنگ و روغن شده، آینه، فلز، آجر، سنگ، کاشی و سرامیک، ام دی اف، چوب، نئوپان و شیشه ضد آب کننده های گوناگونی تولید می شود. این پوشش های ضد آب نانو سبب افزایش طول عمر این سطوح در طول شستشوی های مکرر در طی سالیان طولانی می شود که یک مزیت اقتصادی به حساب می آید.

 

نانو برای گچ از آن جهت اهمیت دارد که از این مصالح ساختمانی در مکان های مختلفی شامل سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه که با آب در تماس اند بسیار استفاده شده است. گچ در برابر رطوبت و آب مقاومت ضعیفی دارد و در صورت نفوذ آب با آن از لحاظ ظاهری تغییر می کند؛ بنابراین استفاده از گچ ضد آب می تواند این مشکل را تا حد بسیار زیادی بر طرف نماید.

 

 

 

ضد شوره آجرنما

در گذشته برای مقاومت گچ در برابر رطوبت از لایه های رنگ روغن استفاده می کردند ولی این رنگ ها قدرت کافی در برابر نفوذ آب را نداشتند و بعد از مدتی گچ دوباره طلبه می زد. اما اکنون به لطف فناوری نانو می توان ضد آب کننده های مصالح ساختمانی مختلفی را تهیه کرد و با هزینه ای اندک امکان ساختن بلوک های گچی ضد آب فراهم شده است.

گچ ضد آب موجب مقاومت و استحکام گچ شده و مانع ایجاد خراش و آسیب روی سطح گچی می شود. نانو برای گچ به عمق ذرات گچ نفوذ می کند و با عوامل آب دوست واکنش داده و به طور دائمی به گچ خاصیت ضد آب می دهد.

روش های استفاده و اجرای گچ ضد آب

برای اجرای گچ ضد آب روی نما باید سطح از به طور کامل از آلودگی تمیز کرده و خشک نمود. در مرحله بعد باید گچ نانو را به وسیله اسپری، قلمو یا پیستوله روی سطح پاشید تا زمانی که تمام سطح به طور کامل به این ماده آغشته شود.

با این کار بعد از گذشت 24 ساعت سطح مورد نظر شما تا عمق 5 تا 20 میلی متر خاصیت ضد آب خواهد داشت. گچ ضد آب می تواند یک لایه ضد آب نازک بر روی سطوح گچی ایجاد نماید و به طور کامل سطح را آب بندی کند.

نانو سیمان سفید

برای به کارگیری روش ضد آب کردن حجمی گچ می بایست در زمان ساخت ملات گچ از ماده ضد آب کننده به میزان 2 تا 8 درصد وزن گچ استفاده نمود. میزان استفاده نانو برای گچ باید به نوع گچ و سختی آب مصرفی توجه کرد. باید با انجام آزمایش و ساخت نمونه های کوچکتر مقدار دقیق آن را بدست آورد.

همان طور که گفتیم گچ در برابر آب مقاومت کمی دارد و اگر در تماس با رطوبت قرار گیرد طبله می کند و به صورت تکه های پوسته ای روی سطح ظاهر می شود. مشکل جایی است که بعد از خشک شدن محل رطوبت، دوباره سطح به حالت اول بر نمی گردد و ظاهری ناخوشایندی به وجود می آید.

به دلیل از گچ به ندرت در مکان هایی که استفاده از آب در آنجا زیاد است به کار می رود. همچنین در مناطقی که بارش باران و برف زیاد است استفاده از ملات گچ و سفیدکاری با گچ فایده ای ندارد. راه حل چنین مشکلاتی استفاده از گچ نانو است که با هزینه ای کم می توان نماها و سطوح مختلف را ضد آب نمود.

موارد کاربرد گچ ضد آب

هان طور که گفتیم گچ نانو یک محصل جدید است که براساس فناور نانو ساخته شده و به عنوان یک ضد آب کننده مصالح ساختمانی به کار می رود. کاربردهای بسیاری برای گچ ضد آب وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  • هیدروفوب کردن بلوک ها و دیوارهای گچی در مکان هایی که آب و رطوبت زیاد است.
  • یک فاکتور مهم برای کاهش مصرف آب برای ساخت قطعات و بلوک های گچی
  • عامل برای کاهش استفاده از آکریلیک و رنگ های پلاستیکی بر روی سطوح گچی

مواد نانو  SI-191  محصول شرکت نانو پارس گرجی مخصوص سطوح گچی :

پوشش ضد آب گچ به دلیل ویژگی های خاص توانسته برای مقاومت سطوح گچی در برابر آب مزایای بی شماری را داشته باشد. امکان استفاده از گچ نانو در سقف و دیوارهای محیط های مربوط به حمام و سرویس بهداشتی و جلوگیری از پوسته پوسته شدن لایه های گچ در تماس با رطوبت دو مورد از مهم ترین مزایای گچ ضد آب است.

در این مطلب به طور مفصل در مورد ویژگی ها و کاربردهای نانو برای گچ صحبت شد و همچنین روش های اجرا و استفاده از گچ نانو بر روی سطوح و برای حجم دهی به گچ را نیز بیان کردیم. برای تهیه نانو برای گچ با  استعلام قیمت دقیق می توانید با کارشناسان ما در نانو پارس مراجعه کنید.

جهت خرید رنگ نانوو خدمات رنگ آمیزی نمای ساختمان و دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه محصولات ساختمانی نانو با کارشناسان نانو پارس گرجی در ارتباط باشید.

برای حمایت از ما و دیدن نمونه کار های بیشتر مارا در شبکه های مجاز هم دنبال کنید:

اینستاگرام / آپارات